Szlifuj swój angielski

Słyszałeś to hasło „Szlifuj swój angielski” i chcesz wiedzieć, jak to zrobić najskuteczniej? Nie ma sprawy! W tym zwięzłym artykule, przedstawię Ci kilka prostych czynności, które pomogą Ci w tym zadaniu.

Bez zbędnych wstępów przejdźmy do konkretów.


Warto najpierw ustalić, z czego składa się nauka języka. W pewnym sensie rozbierzemy ją na części pierwsze i przyjrzymy się, jak każdy z nich możemy poprawić.

Tak więc główne elementy nauki angielskiego i ogólnie języków obcych to:


- nauka słówek

- nauka gramatyki

- osłuchanie

To według mnie trzy najistotniejsze składniki.

Myślę, że każdy zgodzi się, że najbardziej czasochłonne jest uczenia się słownictwa, dlatego jego też poświęcimy najwięcej czasu. Dodatkowo, to właśnie tutaj możemy najbardziej przyspieszyć proces uczenia się języków, jeśli zastosujemy odpowiednie techniki szybkiej nauki, które bardzo pomagają w zapamiętywaniu słówek.

Nie mam oczywiście tutaj zbyt dużo miejsca, żeby jakoś bardziej się rozpisywać. Przygotowałem darmowy filmik w którym możesz wszystko zobaczyć ze szczegółami, ale o nim za chwilę. Teraz pokażę ogólną zasadę działania tej metody.


Załóżmy, że chcemy zapamiętać słówko Fa, które znaczy drzewo. Jak to zrobić? Musimy jakoś zobrazować oba słowa, a następnie połączyć je w niecodzienny sposób. Pewnie nie wiesz do końca co mam na myśli, dlatego zaprezentuję to na przykładzie.


Wyobraź sobie wielkie drzewo stojące pod prysznicem i myjące się pod gałęziami mydełkiem fa.


I to wszystko – zapamiętałeś słówko! Teraz, gdybyś chciał powiedzieć drzewo, to od razu zobaczysz drzewo myjące się mydełkiem fa i będziesz wiedział, że chodzi o wyraz fa. Dodatkowo, po kilku użyciach, nie będziesz musiał przypominać sobie całego skojarzenia, po prostu będziesz wiedział, że drzewo = fa.

Dobra, pewnie myślisz, że to był wyjątkowo prosty przykład i normalnie tak się nie da. Otóż masz rację, że był to prosty przykład. Użyłem go, żeby zobrazować ogólną zasadę. Na szczęście da się to użyć do każdego słowa (sam uczyłem się w ten sposób włoskiego, angielskiego, niemieckiego, hebrajskiego…) i zawsze się sprawdza. Więcej o tym we wspomnianym filmiku „szlifuj swój angielski”.


Co z  osłuchaniem?

Mam fajną metodę. Polega ona na tym, że wchodzisz na youtube.com (szlifuj swój angielski.pl) i wpisujesz w interesującym Cię języku jakiś ciekawy temat. Powiedzmy że jesteś fanem wędkarstwa, to wpiszesz fishing. Następnie klikasz pierwszy lepszy, dobrze zapowiadający się filmik i go oglądasz.

Nie przejmuj się, jak nic nie rozumiesz i jest to dla Ciebie ciągły bełkot. Oglądnij go przynajmniej kilka razy – zobaczysz, że po chwili zaczynają wyłaniać się z tego bełkotu frazy i słówka, a o to przecież chodzi w osłuchaniu.

Rzeczy poćwiczyć wymowę, możesz powtarzać za mówcą.


Dobra, miejsca już brak, a nie napisałem o wszystkim co chciałem…

Nie ma na szczęście tragedii, bo przygotowałem dla Ciebie wspomniany wyżej filmik. Aby go teraz oglądnąć, wystarczy że podasz swój adres email w kolumnie po prawej na górze strony. Zrób to teraz!


Szlifuj swój angielski

Bartek Mańko

UWAGA: Poznaj teraz ZA DARMO system nauki języka, który przyspieszy opanowanie dowolnego języka przynajmniej 3,47 razy! Podaj swój email, a go natychmiast dostaniesz:

email:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>