List motywacyjny po angielsku przykłady i zwroty

Potrzebujesz napisać dobry list motywacyjny po angielsku? Przedstawię Ci zasady tworzenia, przykłady oraz zwroty.

List motywacyjny jest niezbędnym dokumentem, który zamieszczasz do CV. Jest on bardzo ważny, więc trzeba mu poświęcić chwilę uwagi. Najważniejsze pytania na które musisz odpowiedzieć, to:

  • Dlaczego starasz się o tę pracę?
  • Dlaczego uważasz, że jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko?

Ponieważ CV jest zbiorem faktów i danych, list motywacyjny ma charakter bardziej opisowy i narracyjny. Musi być zwięzły, konkretny i uprzejmy.


Powinien składać się z następujących części:

  • FORMALNOŚCI: Twoje dane osobowe (na górze po prawej), dane firmy (na górze po lewej) do której piszesz oraz zwrot grzecznościowy
  • WSTĘP: Tutaj piszesz o tym na jakie stanowisko się ubiegasz oraz skąd się o nim dowiedziałeś. Najlepiej jeśli zwracasz się do konkretnej osoby. Aby dowiedzieć się, kim jest osoba rekrutująca, możesz zadzwonić do firmy i się spytać.
  • ROZWINIĘCIE: To jest główna i najważniejsza część. Od niej wszystko zależy… To właśnie tutaj musisz zawrzeć informacje, dlaczego jesteś najlepszą osobą na to stanowisko i dobrze to uargumentować. Jeśli na przykład nie posiadasz wymaganej umiejętności napisz, że się w tym kierunku szybko rozwijasz. Pamiętaj, żeby być pewnym siebie – nie używaj zwrotów typu „wydaje mi się” itp.
  • ZAKOŃCZENIE: W tym miejscu zamieszczasz jedynie kończące zwroty grzecznościowe oraz własnoręczny podpis (wyrównane do lewej).

 

Tutaj zamieszczę trochę przydatnych zwrotów, które możesz wykorzystać:

Dear Sir/Madam – Szanowny Pan/Pani (gdy nie znamy odbiorcy)
Dear Mr./Miss Smith - Szanowny Pan/Pani Smith
I am  writing to apply for  the  position  of – piszę, aby ubiegać się o stanowisko…
I am writing in response to your advertisement in… – piszę w odpowiedzi na reklamę w…
I  graduated  from… in… – ukończyłem (w znaczeniu szkoły) w  … roku
I  have  been  working  as a … for … years – pracowałem jako … przez … lat
I speak … fluently – mówię płynnie po …
I am experienced in … - jestem doświadczony w …
I enclosed my CV – załączyłem moje CV
Yours sincerely – grzecznościowe pożegnanie, jeśli rozpoczęliśmy od Dear Mr. / Miss X
Yours faithfully – grzecznościowe pożegnanie, jeśli rozpoczęliśmy od Dear Sir / Madam

 

Żebyś miał punkt odniesienia to zamieszczę tutaj przykładowy list motywacyjny po angielsku:

Dear Sir or Madam,

I am writing in response to your advertisement in Gazeta Wyborcza dated 23-10-2006. I would like to apply for the position Accountant in the Finance and Accounts department of your company.

The position interests me for several reasons. My education and work experience has prepared me for the position I have been interested in accounting since the beginning of my studies and would like to work in this field in future. I’ve just finished post-graduate studies in Management Accounting and Controlling.

I have three-years’ experience in the finance of the company BIT SOFTWARE, where I had a chance to put into practice the knowledge I learned at university. As an accountant I was responsible for keeping accounting records correct and on time, analyzed financial statements, produced reports and input data on a computer system, so I became familiar with using accounting Software. I also posted to a general ledger and generated monthly and annual reports.

I easily learn new things and I am open to new challenges. I am precise, conscientious and observant, which in my opinion is very important in accounting. I enjoy working pressed for time. I am good at handling stress situations, where one has to act quickly and calmly. I am a creative, articulate person who finds it easy to communicate with others. I can work eficiently both in a team and individually.

I believe my qualifications and experience make me well suited to the position you are advertising. My enclosed CV provides additional details about my background. Thank you for your consideration.

I look forward to hearing from you.

Yours faithfully,

John Smith

 

Pamiętaj, że list motywacyjny to tylko część procesu rekrutacji. I tak czeka Cię rozmowa na żywo i lepiej, żeby się nie okazało, że Twój angielski kuleje ;)

Na szczęście, jeśli Cię interesuje, to możesz go poprawić szybciej niż Ci się wydaje – korzystając z technik szybkiej nauki.

Przygotowałem dla Ciebie filmik pokazujący je i ich stosowanie. Podaj teraz swój adres email na górze po prawej, a dostaniesz do niego dostęp ZA DARMO!

list motywacyjny po angielsku

Bartek Mańko

UWAGA: Poznaj teraz ZA DARMO system nauki języka, który przyspieszy opanowanie dowolnego języka przynajmniej 3,47 razy! Podaj swój email, a go natychmiast dostaniesz:

email:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>