Czasowniki modalne niemiecki

Potrzebne Ci czasowniki modalne niemiecki e? Jesteś na dobrej stronie. Tutaj przedstawię Ci je w sposób łatwy do zrozumienia oraz dam odpowiednie narzędzie do bardzo szybkiego zapamiętania ich – techniki szybkiej nauki.

Rozpoczniemy od wymienienia najważniejszych czasowników modalnych występujących w języku niemieckim.
•    dürfen – wyraża pozwolenie
•    können – wyraża możliwość bądź umiejętność
•    mögen – wyraża upodobanie, w niektórych użyciach także możliwość, życzenie lub pragnienie
•    müssen – wyraża konieczność bądź przymus (wewnętrzny lub zewnętrzny)
•    sollen – wyraża powinność bądź rozkaz, w niektórych użyciach także domniemanie
•    wollen – wyraża chęć, zamiar


dürfen können mögen müssen sollen wollen
ich darf kann mag muss soll will
du darfst kannst magst musst sollst willst
er, sie, es darf kann mag muss soll will
wir dürfen können mögen müssen sollen wollen
ihr dürft könnt mögt müsst sollt wollt
sie, Sie dürfen können mögen müssen sollen wollen


(“niemiecki czasowniki modalne”, zaczerpnięte z http://pl.wikipedia.org/wiki/Czasowniki_modalne_w_j%C4%99zyku_niemieckim)

Dobra, to mamy już te czasowniki i wiemy jak się odmieniają. Jednak trzeba przyznać, że trochę ich jest, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie odmiany. Jak je jak najszybciej zapamiętać?

Najlepszym według mnie rozwiązaniem są tak zwane nowoczesne techniki szybkiej nauki. Być może ta nazwa obiła Ci się już o uszy, ale napiszę kilka słów wstępu – czym są, na ile są skuteczne i jak je zacząć stosować.

Otóż są to metody, które zostały stworzone na bazie badań nad ludzką pamięcią i procesami które w niej zachodzą podczas uczenia się. Właśnie temu zawdzięczają swoją ponadprzeciętną skuteczność, że zostały dopasowane do praw i reguł, którymi rządzi się nasza pamięć.
Lubię to przyrównywać do poruszania się z prądem rzeki. Można iść pod prąd – strasznie się męczyć i mimo to ledwo poruszać się do przodu. Tak jest gdy próbujemy się czegoś nauczyć wbrew zasadą funkcjonowania pamięci. Jest tak między innymi gdy zapamiętujemy poprzez wielokrotne powtarzanie, czyli najnormalniej w świecie „kujemy”.
Z drugiej strony można poruszać sięz prądem wody. Wtedy nasz wysiłek jest minimalny, a efekty znacznie większe. To właśnie stosowanie metod szybkiego uczenia się.

Dobra, starczy już tych teoretyczno-filozoficznych wstępów. Przejdźmy do praktyki.
Z powodu małej ilości miejsca, nie będę tutaj opisywał tych technik. Zamiast tego nagrałem dla Ciebie darmowy filmik, w którym prezentuję je na praktycznych przykładach tak, żebyś mógł od razu zacząć je samodzielnie używać i uczyć się nawet 3 razy szybciej.
Aby go teraz oglądnąć, podaj swój email na górze strony po prawej.

Oczywiście czasowniki modalne niemiecki też można nimi zapamiętać ;)
Pozdrawiam
Bartek Mańko

UWAGA: Poznaj teraz ZA DARMO system nauki języka, który przyspieszy opanowanie dowolnego języka przynajmniej 3,47 razy! Podaj swój email, a go natychmiast dostaniesz:

email:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>